کلینیک تحول و تکامل

مرکز جامع اعصاب و روان آتیه

درباره کلینیک

اختلالات تحولی می‌تواند توانمندی‌های کودک شما برای تفکر و عملکرد روزانه را تحت تاثیر قرار بدهند. علائم مشکلات رفتاری و اختلال در یادگیری، اتیسم یا اختلالات رشدی دیگر ممکن است از بدو تولد یا سالهای اولیه کودکی خود را نشان بدهند. ما در کلینیک تحول کودکان و خردسالان دارای این علائم یا علائم سایر اختلالات هوشی و رشدی را مورد ارزیابی های دقیق قرار می دهیم. در کلینیک تحول مداخلات درمانی و آموزشی کودک شما (درمان های در منزل و درمان های کلینیکی) برنامه ریزی و هماهنگ می‌گردد و برنامه درمانی اختصاصی برای هر کودک تدوین می‌گردد. متخصصان روان‌درمانی ما به شما و کودکتان می آموزند که چگونه با شرایط تحولی موجود زندگی خود را به خوبی ادامه دهید. همچنین ما در مورد تعامل با مدرسه و سایر افراد در مورد شرایط کودکتان به شما کمک می کنیم.
تیم درمانی کامل و چند رشته ای:
متخصصان تیم ما با هدف فراهم کردن درمان متناسب با شرایط هر کودک خاص دور همدیگر جمع شده‌اند. در این تیم کارشناسان و درمانگرانی از رشته های روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی بالینی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، عصب-روانشناسی، علوم تربیتی دور یکدیگر گرد آمده‌اند.

ادامه مطلب

بنابراین والدینی که در هر کدام از جنبه های رشدی کودک خود مشکلی مشاهده کرده و یا تصور می ­کنند کودک مشکلی دارد اما نمی ­توان آن را به طور دقیق تعیین و تبیین کرد به کلینیک آتیه درخشان ذهن مراجعه می کنند. با ورود به کلینیک آتیه و پس از پر کردن فرم ها و انجام تست اولیه، یک جلسه کمسیون تشخیصی تخصصی کودک تشکیل شده و طی آن مصاحبه، مشاهده و ارزیابی تخصصی تشخیصی از خانواده و کودک به عمل می­ آید. سپس کمسیون تشخیص کودک، در صورت تشخیص مشکلات رشدی ­تحولی، کودک را به کلینیک تحول و تکامل ارجاع می دهد.

در این مرحله مدیران کلینیک تحول و تکامل، جلسه ای با هدف مشاوره اولیه و تعیین درمان و درمانگر متناسب با شرایط کودک، تنظیم کرده و در مورد طرح درمان اختلالات تکاملی کودک، اطلاعاتی را به خانواده ارائه می ­کنند. پس از این، طرح درمان کودک که شامل مداخلات گوناگون و چندوجهی است، آغاز می شود. پس از هر دوره درمانی، جلسات ارزیابی روند درمان با مدیریت کلینیک تحول و تکامل برگزار می شود تا روند پیشرفت کودک و نیاز های درمانی کودک به صورت مداوم زیر نظر مدیریت و والدین قرار گیرد. طول دوره درمان و مداخله بسته به نوع و شدت اختلالات تکاملی کودک می تواند کوتاه و یا بسیار طولانی باشد. در نهایت و پس از طی دوره های درمانی و تایید درمانگران، مدیر کلینیک تحول و تکامل و خانواده مبنی بر ایجاد تغییرات مثبت در کودک و حل مشکلات، کودک و خانواده از کلینیک تحول و تکامل ترخیص می شوند.

خدمات

–              کاردرمانی (حسی، اتاق تاریک، جسمی- حرکتی، ذهنی)

–              گفتار درمانی

–              تحریک الکتریکی مغز (tDCS)

–              روان‌درمانی (برای کودک و والدین)

–              بازی درمانی

ادامه مطلب

–             نوروفیدبک

–              مداخلات دارویی

–              نوروتراپی

–              آموزش تحصیلی

–              آموزش گروهی مهارت‌های ارتباطی

–              ABA (تحلیل رفتار کاربردی)

–              هنر درمانی

اختلال‌های مرتبط

–              طیف اختلالات اتیسم

–              ناتوانی هوشی

–              اختلال هماهنگی حرکتی

–              تاخیر کلی رشد

ادامه مطلب

–              اختلالات ارتباطی (اختلال گفتاری، لکنت زبان و اختلال ارتباط اجتماعی)

–              تاخیر کلی رشد

–              اختلال ژنتیکی

كادر درمانی

سوالات رايج

ساختار کمیسیون تشخیص آتیه متشکل از چه افرادی و با چه تخصص هایی است؟
برای حضور در کمیسیون تشخیص آتیه ، چه مدارکی با خود به همراه بیاوریم؟
آیا برای برگزاری کمیسیون تشخیص ، تمام اعضاء خانواده می بایست حضور داشته باشند؟
مدت زمان جلسه تشخیص چقدر است؟
آیا با یک جلسه کمیسیون تشخیص نهایی داده می شود؟
درجلسه کمیسیون تشخیص آتیه چند درصد از مشکلمان حل و فصل می شود؟
در جلسه کمیسیون تشخیص آتیه ، راهکارهای درمانی هم ارائه می شود؟
پس از اتمام جلسه کمیسیون تشخیص و شروع درمان ، دیگر با اعضای کمیسیون ملاقات نخواهیم داشت؟
ساختار کمیسیون تشخیص آتیه متشکل از چه افرادی و با چه تخصص هایی است؟

جهت بررسی مسائل و مشکلات افراد از دیدگاه پزشکی و روانشناختی، حداقل یک روانپزشک و یک روانشناس در کمیسیون تشخیص آتیه حضور می یابند. گاهی در کنار دو متخصص حاضر، یک یا دو روانشناس یا روانپزشک دیگر نیز ممکن است جهت بررسی عمیق تر مشکل حضور داشته باشند. بنابراین کمیسیون های تشخیص کلینیک آتیه حداقل با ۲ نفر و حداکثر با ۴ نفر تشکیل می گردند.

برای حضور در کمیسیون تشخیص آتیه ، چه مدارکی با خود به همراه بیاوریم؟

اطلاعات پزشکی و روانپزشکی پیشین مراجع مانند آزمایش های پزشکی، پرونده پزشکی و روانپزشکی، داروهای تجویز شده در گذشته و حال، آزمون های هوش یا شخصیت و …، لازم است در اختیار اعضاء کمیسیون تشخیص آتیه قرار گیرد. در خصوص مراجعان در سن مدرسه (۶-۱۸ سال)؛ همراه داشتن کارنامه تحصیلی سال های قبل و نسخه ای از عملکرد فعلی مراجع (مانند؛ دفتر مشق، دیکته، ریاضی و …) ضروری است. همچنین گزارش معلمان در مورد رفتار مراجع در کلاس مدرسه می تواند بسیار  مفید واقع گردد. دفتر نقاشی، کاردستی و همچنین نظر مربی مهد در مورد مراجعین زیر ۶ سال بسیار سودمند خواهد بود.

آیا برای برگزاری کمیسیون تشخیص ، تمام اعضاء خانواده می بایست حضور داشته باشند؟

حضور همراه، متناسب با مقتضیات خاص هر مشکل و ویژگی های منحصر هر مراجع است. به عنوان مثال، برای کودکان و نوجوانان حضور همزمان پدر و مادر توصیه می شود و برای مشکلات خانوادگی تاکید بر حضور همزمان زوجین است. همچنین در برخی موارد که نزدیکان مراجع می توانند اطلاعات دقیقتری در اختیار کادر تشخیص قرار دهند، حضورشان در کمیسیون تشخیص آتیه ضروری به نظر می رسد.

مدت زمان جلسه تشخیص چقدر است؟

به دلیل ضرورت تکمیل برخی اطلاعات اولیه و آزمون های غربالگری، غالباً یک ساعت پیش از شروع کمیسیون تشخیص، مراجع درگیر فرآیند تشخیص خواهد بود. مدت زمان کمیسیون تشخیص آتیه نیز حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است. در مجموع، طی روز اول ورود به “کلینیک روانشناسی آتیه” جهت فرآیند تشخیص اولیه حدود ۲ الی ۳ ساعت صرف وقت، معمول خواهد بود.

آیا با یک جلسه کمیسیون تشخیص نهایی داده می شود؟

فرآیند تشخیص یک فرآیند پویا است و در طول زمان کمیسیون و حتی در طول درمان به آن توجه می شود. در صورتی که مصاحبه بالینی و تاریخچه فردی واجد اطلاعات دقیقی باشد؛ معمولاً در ۸۰ درصد موارد تشخیص اولیه تعیین می شود و ارجاع به کلینیک یا کلینیک های درمانی مرتبط صورت خواهد گرفت. در برخی موارد برای تعیین تشخیص دقیق تر، نیازهای به آزمون های تکمیلی وجود دارد که اعضاء کمیسیون تشخیص آتیه این آزمون را تجویز می کنند و مراجع به آزمایشگاه روانسنجی ارجاع داده می شود.

درجلسه کمیسیون تشخیص آتیه چند درصد از مشکلمان حل و فصل می شود؟

طی جلسه کمیسیون تشخیص صرفاً به تعیین پروتکل درمانی پرداخته می شود که  می تواند شامل درمان دارویی، روانشناختی و تکنولوژیک باشد. پس از اتمام کمیسیون تشخیص و ورود به بخش درمانی “کلینیک روانشناسی آتیه”، روند درمان و متعاقباً رفع تدریجی نشانه های مشکل آغاز خواهد شد.

در جلسه کمیسیون تشخیص آتیه ، راهکارهای درمانی هم ارائه می شود؟

خیر، طی جلسه کمیسیون تشخیص صرفاً به بررسی عمیق نشانه ها پرداخته می شود و درمان پس از خروج از کلینیک تشخیص و ورود به یکی از کلینیک های درمانی آتیه آغاز می گردد.

پس از اتمام جلسه کمیسیون تشخیص و شروع درمان، دیگر با اعضاء کمیسیون ملاقات نخواهیم داشت؟

پس از اتمام جلسه کمیسیون تشخیص و شروع درمان ، دیگر با اعضای کمیسیون ملاقات نخواهیم داشت؟

مراجع معمولاً به فواصل زمانی یک ماه و جهت بررسی وضعیت دارویی، نشانه های مشکل و روند درمان، مجدداً با روانپزشک اولیه دیدار خواهد داشت.

همكاری با ما

اخبار مرتبط با کلینیک

ویدیوهای مرتبط با کلینیک


previous arrow
next arrow
Slider

اختلالات مرتبط با کلینیک

نمونه موفق: عدم توافق در فرزندپروری

نمونه موفق: تاخیر رشدی و اضطراب اجتماعی

نمونه موفق: بیش فعالی نقص توجه (ADHD)

فهرست