کلینیک نوجوانی و بلوغ

مرکز جامع اعصاب و روان آتیه

درباره کلینیک نوجوانی و بلوغ

کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه به عنوان تنها کلینیک تخصصی حوزه‌ نوجوان و بلوغ در ایران در سال ۱۳۹۴ شکل گرفت. همزمان با بیانیه‌ WHO (سازمان بهداشت جهانی) در راستای توجه ویژه به مسائل نوجوانان، این کلینیک با هدف ارتقاء سطح سلامت روان نوجوان فعالیت‌های تخصصی خود را آغاز کرد. تیم تخصصی نوجوان آتیه بر تمامی مسائل نوجوان تمرکز دارد. این موضوعات می‌تواند یک دغدغه‌ی ساده‌ی افراد در سنین نوجوان ، مشکلات تحصیلی، مسائل هویتی، مسائل ارتباطی نوجوان با دنیای پیرامونشان، عزت نفس افراد در سنین نوجوانی و اختلالات ممکن در سن نوجوانی باشد.

متأسفانه برخی از پدر و مادرها تمایزی میان فرزند نوجوان و کودک خود قائل نمی‌شوند. بلکه او را مانند کودک قدکشیده‌ خود تصور می‌کنند. در صورتی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۲۰۱۴ با انتشار گزارشی گزارش با عنوان «شانس دوم برای دهه‌ی دوم زندگی» نشان می‌دهد که رویکردهای درمانی و تربیتی والدین برای نوجوانان باید اختصاصی باشد.  به این شکل که نوجوان را با هویتی مجزا بشناسند و مسیر ارتباطی و درمانی نوجوانان را متناسب با آن‌ها در نظر گیرند. WHO (سازمان بهداشت جهانی) اظهار می‌دارد که ۱ میلیارد نوجوان، نسل سازنده‌ چند سال دیگر این کره خاکی خواهند بود و سلامت آن‌ها به معنای سلامتی کل جهان است.

ادامه مطلب

از سوی دیگر، موضوع مهمی که در دوران نوجوانی مطرح می‌شود، بلوغ به عنوان یکی از مهم‌ترین دوره‌های تحولی هر فرد شناخته می‌شود. در این دوره تغییرات فیزیولوژیکی و روانی موجب بروز تحولات عمیق در فرد و برهم‌خوردن تعادل روانی و جسمانی می‌گردد. نوجوان در این دوره با رشد سریع جسمانی مواجه است. او ممکن است از لحاظ عاطفی نارس، از نظر تجربه محدود و از جنبه‌ی فرهنگی شکننده و آسیب‌پذیر باشد. همچنین وجود تعارض‌های درونی در این دوره، لزوم توجه به انواع بلوغ اعم از ۱) بلوغ جسمانی، ۲) بلوغ روانی (فکری وذهنی)، ۳) بلوغ اجتماعی و ۴) بلوغ هیجانی را ایجاب می نماید.

کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه با تیمی متشکل از متخصصین حوزه سلامت روان نوجوانان برای اولین بار در کشور به موضوعات اساسی نوجوانان به شکل اختصاصی می‌پردازد.

تحقق چنین هدفی نیازمند شناخت نوجوان و بررسی اختلالات و یا مشکلاتی است که در دوره‌ی نوجوانی، رایج است. مشکلات تحصیلی، مسائل جنسی، پرخاشگری، لجبازی و نافرمانی، اختلال سلوک، وسواس فکری-عملی، اضطراب و افسردگی جزو اختلالات دوران نوجوانی به شمار می‌روند. از طرفی به دلیل اینکه فرد با گذر از کودکی وارد دوره‌ی نوجوانی می‌شود، ممکن است اختلالاتی را از دوران کودکی خود به همراه داشته باشد. به‌طور مثال ممکن است نوجوان به دلیل عدم تشخیص ADHD (اختلال نقص توجه-بیش فعالی) در دوران کودکی خود، این اختلال را در دوره نوجوانی به شکل دیگری نمایش دهد و یا آن را همراه با اختلالات سازگاری، لجبازی و رفتارهای پرخطر نیز بروز دهد.

متناسب با موضوعات مطرح شده، نوجوانان و والدین بهتر است اهمیت این دوران و اثر آن بر روند زندگی را جدی بگیرند چرا که با ارتباط مناسب و آموزش‌های صحیح نسبتاً ساده می‌توان از مسائل پیچیده‌ی احتمالی جلوگیری نمود. روند افراد در کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه پس از ارزیابی در کمیسیون نوجوان آغاز می‌گردد. در ادامه با خدماتی که به نوجوان ارائه می‌گردد، بیشتر آشنا می‌شوید.

مراحل شروع درمان در کلینیک نوجوان و بلوغ

 • ارزیابی و تشخیص: فرآیند تشخیص و ارزیابی توسط مدیر کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه و کمیسیون اختصاصی نوجوان صورت می‌گیرد تا با استفاده از ابزار‌های معتبر علمی، میزان سطح سلامت، کیفیت ارتباطات و عملکرد‌های اجتماعی و شناختی نوجوان سنجیده شود و روند درمان او مشخص گردد.
 • تست ‌های غربالگری و تشخیصی روان‌شناختی: سنجش مهارت‌های فردی و ارتباطی، توانمندی شناختی، هوش، شخصیت، استعداد و رغبت شغلی و تحصیلی، سطح سلامت روان نوجوان، رفتار‌های اعتیادی (مانند اعتیاد به اینترنت، پورونوگرافی، پرخوری، اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری و …) در کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه به منظور ارائه تصویری تمام عیار از شخصیت و استعدادهای نوجوان صورت می‌گیرد.
 • جلسات فرزندپروری: بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات نوجوانان، ناشی از عدم شناخت صحیح دوران نوجوانی است. تربیت سالم، غنای محیط رشدی، ایجاد بستر آگاهی‌بخش، آموزش والدین جهت برقراری ارتباط مؤثر با نوجوان از اصلی‌ترین اقدامات مؤثر در درمان و البته پیشگیری به شمار می‌آیند که در کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه به آن ها پرداخته می شود.
 • مشاوره و برنامه‌ریزی درسی: مشاوره و برنامه‌ریزی تحصیلی مبتنی بر رویکرد‌های روان‌شناختی صورت می‌گیرد. در کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه همزمان با تشخیص موانع یادگیری، پیگیری‌های تحصیلی دانش‌آموزان مقاطع متوسطه اوّل و دوم انجام می‌شود. همچنین مشاوره جهت انتخاب رشته پایه‌ی نهم و دانشگاه (بعد از کنکور) نیز در این کلینیک همراه با تست (تست‌های هوش، شخصیت و رغبت‌سنجی) صورت می‌گیرد.
 • آماده‌سازی نوجوان برای کنکور: ممکن است اختلالات و مسائل سرکوب شده‌ای همراه با فشار روانی بالای ناشی از رقابت در کنکور در نوجوان بروز یابد. این همزمانی ممکن است فرد را در موقعیت نابسامانی قرار دهد. بر همین اساس ممکن است نوجوان در سال کنکور با ناهنجاری‌های رفتاری و یا اختلالات روانی مواجه گردد. از این‌رو کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه با تیم متشکل از روانشناسان مسلط به حوزه‌های تربیتی این زمینه را فراهم آورده تا طی جلسات مشاوره، دانش آموزان مسیر موفقیت تحصیلی خود را دنبال نمایند.

 • روان‌درمانی: مواقعی پیش می‌آید که نوجوان دچار سردرگمی می‌شود و نمی‌داند کدام مسیر را پیش برود. این سردرگمی که در دوران نوجوانی شایع است، به کمک روان‌درمانگر متخصص به درستی حل و فصل می‌گردد. جلسات روان‌درمانی در کلینیک  نوجوان و بلوغ آتیه که غالباً به شکل ۲نفره (مراجع و درمانگر) تشکیل می‌شود، ابتدا به برقراری ارتباط سازنده با نوجوان، بررسی دغدغه‌ی ذهنی نوجوان، عوامل زمینه‌ساز بروز مسئله و درک صحیح آن اختصاص می‌یابد. همچنین در مسیر جلسات، نوجوان یاد می‌گیرد چطور مسائل خود را ببیند، راه‌حل‌های آن را پیدا نماید و اقداماتی جهت پذیرش و یا رفع آن‌ها صورت دهد.
 • درمان‌های تکنولوژیک: تکنولوژی‌های پیشرفته علوم اعصاب، امروزه در خدمت افزایش توانمندی‌های شناختی و تشخیص و درمان اختلالات روانی قرار گرفته‌اند. این تکنولوژی‌ها به دلیل کم‌هزینه بودن، کم عارضه بودن، غیر تهاجمی بودن (عدم نیاز به جراحی) و طول درمان کوتاه، امروزه به عنوان رویکرد‌های پرمخاطب درمان و بازتوانی شناختی معرفی گردیده‌اند. بیوفیدبک، نمونه‌ای از این تکنیک‌های جدید درمانی است که در کلینیک نوجوان و بلوغ آتیه استفاده می‌گردد. بیوفیدبک جهت افزایش توانمندی‌های شناختی (توجه، تمرکز و حافظه)، کاهش علائم اضطراب جسمانی (کاهش تپش قلب، تعریق کف دست، رفع یخ زدگی بدن، تنظیم ضربان قلب و تنفس)، کاهش بی‌قراری، کنترل خشم، تنظیم هیجان، بی خوابی و راحت به خواب رفتن به‌کار گرفته می‌شود.

خدمات

 • تحریک الکتریکی مغز (tDCS)
 • بیوفیدبک
 • نوروفیدبک
 • دارو درمانی
 • روان درمانی

كادر درمانی

سوالات رايج

“نوجوانی” به چه دوره ‌ای می ‌گویند؟
چگونه به کلینیک نوجوان آتیه مراجعه کنم؟
آیا فرزندم نوجوانی سالمی دارد؟
آیا فرزند به من به سن بلوغ رسیده است؟
آیا پرخاشگری و لجبازی چند ماهه اخیر فرزندم به دلیل نوجوانی اوست؟
چه سنی برای گرفتن موبایل برای فرزندم مناسب است؟
بلوغ جنسی را چطور به فرزندم آموزش دهم؟
بیوفیدبک چه تأثیری بر نوجوانِ من می‌گذارد؟
جلسات روان‌ درمانی به صورت فردی هستند یا گروهی؟
طول فرآیند ارتقای عملکرد یا درمان نوجوان معمولاَ چقدر است؟
فاصله بین جلسات چقدر است؟
آیا تضمینی برای درمان نوجوان وجود دارد؟
چطور از خارج از ایران می ‌توانیم با متخصصین نوجوان کلینیک آتیه در ارتباط باشیم؟
برای نوجوانم که در پایه نهم دچار افت تحصیلی است چه کنم؟
“نوجوانی” به چه دوره ‌ای می ‌گویند؟

تعاریف متفاوتی برای نوجوانی وجود دارد. تعریف سنی آن به طور کلی به دهه دوم زندگی انسان (از ۱۰ الی ۲۰ سالگی) اطلاق می ‌گردد. همچنین ۱۱ الی ۱۹ سالگی در تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO) و در کشورمان بازه سنی ۱۲ الی ۱۸ سالگی را نوجوانی می‌ گویند.

در کنار این تعریف، روان‌شناسان تحولی، گذر از کودکی به مرحله‌ بعدی رشدی فرد را نوجوانی می‌ گویند. دوره ‌ای که فرد در آن از ویژگی ‌های کودکی فاصله گرفته و هنوز به بزرگسالی نرسیده است.

نوجوانی پل گذر از کودکی به بزرگسالی است که در آن فرد دچار تحولات عظیم روانی، هیجانی، عاطفی و شناختی می ‌شود. نوجوانی فرصت رشد استعداد‌های فردی و رو به‌ رو شدن با چالش ‌های گوناگون است.

نوجوانی در کشور ما با ورود افراد به دوران متوسطه (اول و دوم) نیز مشخص می ‌گردد.

چگونه به کلینیک نوجوان آتیه مراجعه کنم؟

برای مراجعه به کلینیک نوجوان آتیه درخشان ذهن، کافی است وارد کمیسیون تخصصی نوجوان شوید. در کمیسیون نوجوان، روان ‌پزشک، روان ‌شناس و ارزیاب اختصاصی نوجوان مسائل را بررسی و فرآیند ارزیابی کاملی برای نوجوان اجرا می‌ نمایند. برای پذیرش در کمیسیون نوجوان با تلفن ۰۲۱۸۴۰۱۲۰۰۰ (پذیرش کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن) تماس بگیرید.

آیا فرزندم نوجوانی سالمی دارد؟

در مواجهه با نوجوان خود، بهتر است کارکرد تحصیلی، اجتماعی و فردی او را بسنجید و البته نیم ‌نگاهی هم به تفاوت ‌های او با همسالانش داشته باشید. اگر نوجوان شما روال تحصیلی مناسبی دارد، مسؤلیت ‌پذیر است، ارتباط خوبی با همسالانش دارد، دوستان مناسبی کنار او قرار دارند، مضطرب و افسرده نیست، پرخاشگری و لجبازی مخربی ندارد، خواب و تغذیه و دفع مناسبی دارد، روحیه پرامید دارد و انگیزه‌ مند است به احتمال زیاد دوران نوجوانی را تا الآن به سلامت طی کرده است. پیشنهاد ما به شما برای ارزیابی دقیقتر سلامت روان فرزندتان و شناخت استعداد‌هایش، مراجعه به کمیسیون نوجوان است.

آیا فرزند به من به سن بلوغ رسیده است؟

ما در دوران نوجوانی ۴ نوع بلوغ را تجربه می ‌کنیم. بلوغ، فقط جسمانی نیست، بلکه بلوغ روانی، هیجانی و اجتماعی نیز در کنار بلوغ جنسی، از انواع بلوغ هستند. اگر منظورتان بلوغ جنسی است، توصیه ما پرسش از نوجوان و بررسی کردن نشانه‌های اولیه بلوغ (رشد موهای ناحیه تناسلی و رشد سینه‌ها) است.

آیا پرخاشگری و لجبازی چند ماهه اخیر فرزندم به دلیل نوجوانی اوست؟

برخلاف باور عموم افراد، نوجوانی لزوماَ با پرخاشگری برابر نیست. بلکه ممکن است نوجوان به دلیل برهم‌ خوردن تعادل هیجانی، تغییرات هورمونی و شناختی خشمگین و یا لجباز شود. اما از آن ‌جایی که پرخاشگری می‌ تواند نتایج غیر قابل جبران به بار آورد، تشخیص دلیل آن ضروری است.

چه سنی برای گرفتن موبایل برای فرزندم مناسب است؟

پیشنهاد ما به شما تدریجی بودن این امر است. یعنی ابتدا تبلت در اختیار او قرار دهید و یا موبایل خود را به صورت اشتراکی در اختیار او قرار دهید. ارائه سن کلی برای این موضوع نسبی و دشوار است و لیکن توصیه ما خرید موبایل شخصی برای نوجوان، پس از پایه نهم و هنگام ورود او به دوره متوسطه دوم است.

بلوغ جنسی را چطور به فرزندم آموزش دهم؟

آموزش مسائل جنسی امری ساده در عین‌ حال بسیار مهم است. سعی کنید شما پیشقدم باشید تا اینکه مطالب به شکل غیرعلمی به او منتقل شود. بهتر است این آموزش‌ ها از والد هم ‌جنس صورت گیرد. مهم این است که این آموزش‌ ها با زبان علمی (نه عامیانه)، به دور از تحریف و انتقال عذاب وجدان به نوجوانتان صورت گیرد. شما می ‌توانید برای افزایش دانش خود، کتاب‌های “بلوغ در دختران” و “بلوغ در پسران” انتشارات معتبر را تهیه کنید. همچنین می ‌توانید از متخصصین کلینیک نوجوان آـیه درخشان ذهن کمک بگیرید.

بیوفیدبک چه تأثیری بر نوجوانِ من می‌گذارد؟

افزایش آرامش حین مطالعه، کاهش خشم و نا‌امیدی، کاهش فشار خون و افزایش اعتماد به نفس در نوجوان از تأثیرات بیوفیدبک است. کاهش علایم اضطراب جسمانی مانند تپش قلب، تعریق دست، تنفس سریع، انقباض عضلانی، گُر گرفتگی و بی ‌قراری از مواردی است که در طول جلسات بیوفیدبک اتفاق می ‌افتد. همچنین بیوفیدبک در افزایش توانمندی‌ های شناختی نوجوان مانند توجه، تمرکز و حافظه اثر می‌ گذارد

جلسات روان‌ درمانی به صورت فردی هستند یا گروهی؟

روان ‌درمانی نوجوان به مدل‌ های مختلفی صورت می ‌گیرد. اما غالب روان ‌درمانی‌ ها به صورت فردی با نوجوان و یا والدین آن‌ ها صورت می‌ گیرد. در کلینیک نوجوان آتیه علاوه بر مداخله بر روی نوجوانان، در صورت وجود مسائل ارتباطی با والدین، والدین نیز در جلسات حضور خواهند داشت.

طول فرآیند ارتقای عملکرد یا درمان نوجوان معمولاَ چقدر است؟

پروسه ارتقا عملکرد نوجوان و یا درمان مسائل او بسته به تشخیص متفاوت است. ولیکن حداقل طول مراجعه ۲ ماه است. اکثر پکیج ‌های کلینیک نوجوان حدود ۴ الی ۵ ماه طول می‌ کشند. این زمان حداقل زمان برای ایجاد یک اثر مادام ‌العمر و رضایت ‌بخش است.

فاصله بین جلسات چقدر است؟

فاصله بین جلسات روان‌ درمانی معمولاً یک هفته و جلسات درمان‌های تکنولوژیک (بیوفیدبک و نوروفیدبک) ۲ یا ۳ بار در هفته است.

آیا تضمینی برای درمان نوجوان وجود دارد؟

واقعیتش را بخواهید فعالیت انسانی و علمی هرگز تضمینی نخواهد داشت. چرا که عوامل متعددی بر آن اثر می‌ گذارند. اما در صورت همگام بودن خانواده و نوجوان برای تغییر با درمان‌های تخصصی کلینیک نوجوان آتیه، اثرات رضایت‌بخشی در طول ۳ ماه مشاهده خواهد شد.

چطور از خارج از ایران می ‌توانیم با متخصصین نوجوان کلینیک آتیه در ارتباط باشیم؟

شما می ‌توانید از طریق سیستم آتیه آنلاین و درمان از راه دور کلینیک نوجوان، جلسات روان‌ درمانی و مشاوره را به شکل آنلاین از شهر و یا کشور‌های دیگر دریافت نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به خدمات آنلاین کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن مراجعه نمایید.

برای نوجوانم که در پایه نهم دچار افت تحصیلی است چه کنم؟

عملکرد تحصیلی یکی از کارکارد‌های اصلی نوجوان است. متناسب با مهم بودن عملکرد افراد در سن نوجوانی، در صورتی که افت تحصیلی او موقعیتی نیست (دلیل مشخص و گذرایی ندارد) و بیش از ۳ ماه طول کشیده، نیاز است که او را نزد متخصص نوجوان ببرید. توجه داشته باشید بررسی عوامل افت تحصیلی نوجوان در ابتدا نیاز به تشخیص توسط روان‌ شناس دارد و بعد مشاوره تحصیلی. متخصصین ما در کلینیک نوجوان آتیه آماده هستند تا خدمات روانشناسی و مشاوره تحصیلی را برای نوجوان شما ارائه دهند.

همكاری با ما

اخبار مرتبط با کلینیک

ویدیوهای مرتبط با کلینیک


previous arrow
next arrow
Slider

اختلالات مرتبط با کلینیک

فهرست